· Gece Yarısı · Bekleniyorsunuz  · . · Kitaplarım · İMZA GÜNÜME BEKLENİYORSUNUZ... 
Giriş | Kayıt

ÇIKIŞ YAP

Anasayfa

Ziyaretçi Defteri

Haber Başlıkları

Fotoğraf galerisi

Haftanın Şiiri

Oku Yaz ( Forum)

ŞİİRLER

İstatistikler

Faydalı Linkler

Görüşleriniz

Kontrol paneliniz

Kanatlı Karınca - Yazan Ve Okuyan: Serdar Yıldırım

Zavallı Çoban
 Cesur Genç İle İyilik Prensi
 Baba Koç İle Kızıl Kurt
 Sepetçi İle Zengin Adam
 Karagöz İle Hacivat Hikayeleri
 Timsah Kıkı İle Hacer

Mazlum Zengin Web Sitesi Forums

Kose Yazilari

Cafer TEMİZ
Fetvacı (Şiir)

Lamia CANAY
Türkiye Nereye?

Mazlum Zengin
Camsız Pencereler (Hikâye)

Seher DUMAN
Piknik Provası

Serhan BİLGEN
Arguvan candır, Arguvan canandır

Pazartesi992
Salı1231
Çarşamba1326
Perşembe1014
Cuma249
Cumartesi1100
Pazar1108
Toplam:3375093
En Çok:4412

Bu bölümde Dostların yeni çıkan kitapları tanıtılacaktır.* Şiir Harmanı - Mazlum Zengin * Ağıttan Umuda - Mazlum Zengin * Çal Gayri - Aliye Budak * Varsın Burkulan yüreğim olsun - Aliye Budak

ANTOLOJİ ARŞİVİM

Mazlum Zengin Web Sitesi :: Başlık Görüntüleniyor - AKIL YASTA DEGIL BASTADIR
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

AKIL YASTA DEGIL BASTADIR

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Mazlum Zengin Web Sitesi Forum Ana Sayfası -> HİKAYELER
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
mardinlisuleyman
Newbie
Newbie

MesajTarih: Cum Nis 11, 2008 7:43 am    Mesaj konusu: AKIL YASTA DEGIL BASTADIR Alıntıyla Cevap Ver

akil yasta degil,bastadir kelimesini cogumuzun duydugu,veya cogumuzun duymadigi bir kelimedir.peki bu kelime neden söylenmis akil yasta degil bastadir.eskiden bildiginiz gibi bugünkü gibi arac yoktu ulasim ya atlarla ,yada develerle yapilirdi.tarihi belli olmayan bir zamanda.birbirini kardes gibi seven iki dost varmis.fakat her biri bir sehirdeymis.örnegin biri malatyada,biride mardinde diyelim.malatyali bir gün atini hazirlamis bir yük ürün musula götürmek icin yola cikmis.mardina varinca dediki benim can kardesimi göremeden dayanamam orda bir gün mola verib sonra yola cikarim.mardinlinin yanina varmis,mardinli dostunu iyi karsilamis kendi can arkadasina iki yumurta pisirmis adam yemis o gece mardinda kaldiktan sonra ertesi gün yoluna devam etmis.adam musula gitmis tabiiki bu yolculuk aylarca senelerce sürermis.adam malini sattiktan sonra malatyaya geri dönmek icin yola cikmis.ve bir daha dönüsünde mardinli dostunun yanina ugramis.malatyali düsünmüs allaha cok sükür demis cok para kazandim bari can kardesimde yararlansin bu zenginlikten diye dostuna haddindan fazla para vermis.ama mardinlinin icine tamakärlik girmis.kendi dostunu kiskanmis gitmis dostunu mahkemye vermis.mahkemede adam diyorki hakeme,ben bu adama iki yumurta yedirdim ama pisman oldum,ya o yumurta iki civciv olacakti,o iki civciv tavuk olacakti,o iki tavuk her biri senede 10 yumurta yumurtlayacakti,ederdi 20 tavuk,20 tavuk her biri senede 10 yumurta yumurtlayakti ederdi 200 tavuk her neyse adam hesabi milyomlara cikarmis.malatyali saskina dönmüs ve o yükün altinda kalkmak mümkün degil artik.ode kendini savunmus mahkeme ertelendi.hakem ve mahkeme heyeti bir türlü bir sonuca varamadilar.bu iki yumurta davasi sehirde olay olmus herkesin dilinde.hakem zor duruma düsmüs bir türlü adamin verdigi hesaba bas edememis.bir gün hakem öylen yemegi icin molaya cikmis evine gitmis,evden dönünce bir bakmiski bir okulun avlusunda oyanayan 6 ile 10 yas arasinda bir kac cocuk var.cocuklar de kendi aralarinda iki yumurtanin hikäyesini konusyorlar.cocuklarin arasinda biri o bürlerine derki yawo su bizim hakemin kafesi hic calismiyor ben olsam iki dakika de bu isi hal ederim.o bür cocuklar derler nasil hal edecegin...cocuk derki cok kolay.mardinli malatyaliya iki pismis yumurta vermis,pismis yumurtada can kalmadigina göre ona iki kurustan fazla vermem cünkü pismis yumurta nasil cogalsin olay hepsi bu kadar basit hakem bu cocugun konusmalarini duyunca baktiki gercekten cocuk hakli.mahkemeye gitmis mardinliya sormus senin verdigin yumurta pismis yumurtamiydi yosa cig miydi.mardinli derki efendim pismis yumurtaydi.hakem ona der bir yumurtanin degeri bir kurussa ondan baska sana bir sey düsmez cünkü pismis yumurtadan civciv olmaz...ve o gündür bugündür bu kelime böylece kalmis.gercekten akil yasta degil bastadir.......sevgilerimle mardinli süleyman
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
mazlumzengin
Newbie
Newbie

MesajTarih: Cum Nis 11, 2008 2:33 pm    Mesaj konusu: Merhaba Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili Süleyman çok güzel bir kıssadan hisse bir çok mesaj var bu yazıda severek okudum böyle yazıların devamın bekleriz emegine saglık diyorum
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Mazlum Zengin Web Sitesi Forum Ana Sayfası -> HİKAYELER Tüm zamanlar GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız